Mi számít ingóságnak a lakásbiztosításnál?

Ahhoz, hogy a vagyontárgyak tekintetében a biztosítási összegek megfelelően legyenek meghatározva, tisztában kell lenni azzal, hogy egyáltalán mi számít ingóságnak. A lakásbiztosítási szerződésben külön fedezet vonatkozik az ingatlanra és külön az ingóságra, ezért, amennyiben e két fogalom összekeveredik, előfordulhat, hogy a biztosítótársaság kár esetén nem akkora összeget térít meg, amekkora várható lenne.

Az ingatlan definíciója, mely szerint az ingatlan a föld, valamint az arra épített szilárd építmények együttes megnevezése, adhat némi bizonytalanságra okot az értelmezése során. Egyszerű meghatározás az, hogy amit nem lehet elmozdítani, az ingatlan, mint például a lakás, a garázs, a nyaraló, a családi ház, a gazdasági épületek vagy éppenséggel az úszómedence. A háztól nem elválasztható, vagy a falhoz rögzített, bontás nélkül nem mozdítható tárgyak szintén ingatlannak számítanak; példának okáért, a teljesség igénye nélkül, ilyenek a burkolóanyagok, a nyílászárók, a beépített bútorok, az ereszcsatorna, a különböző csövek és vezetékek.

Ezzel szemben ingóság az, ami mobilis, azaz mozdítható. Egyebek mellett ingóságnak számítanak az elektronikai, a számítástechnikai és a szabadon álló (nem beépített) háztartási cikkek, a nem beépített bútorok, a ruhanemű, az ágynemű, a függőny, a szőnyeg, az ékszerek, az otthon tartott készpénz, a festmények stb.

Az ingatlanbiztosítás fedezetei és az ingóságbiztosítás

Az ingatlanbiztosítás magának az ingatlannak, valamint az ingatlan szerves részét képező vagyontárgyaknak a helyreállítási költségeit fedezi többek között például egy csőtörés, tűzeset, robbanás, földrengés vagy más természeti esemény következtében keletkezett kár esetén. Ide tartozik még az olyan vagyontárgyak megrongálása vagy eltulajdonítása is, amelyek szervesen kapcsolódnak az ingatlanhoz (például kerítés, kapu). Fontos megemlíteni még a felelősségbiztosítást, amely az ingatlanbiztosítások egyik fedezete, és amely akkor nyújt segítséget, ha például egy csőtörés következtében egy szomszédos ingatlanban is kár keletkezik, vagy az ingatlan területén valaki károsul vagy megsérül.

Az ingóságbiztosítás a mozdítható vagyontárgyakban keletkezett kár esetén nyújt fedezetet azok helyreállítására vagy pótlására. Fontos azonban tudni, hogy egyes vagyontárgyakra kizárólag abban az esetben lehet biztosítást kötni, ha azok állandóan lakott ingatlanban vannak. Szintén lényeges tudnivaló, hogy ingóságbiztosítás nem saját ingatlan (például albérlet) esetében is köthető, különösen akkor, ha az ingatlant a bérlő bútorozza be.

Az alulbiztosítás esete – nem éri meg a biztosítás díján spórolni

Sok esetben fordul elő, hogy egy ingatlant és/vagy az azokban található ingóságokat alulbiztosítják, hogy alacsonyabb legyen a biztosítás költsége. Nem éri meg azonban a biztosítás díján spórolni, ugyanis ha kár keletkezik, a biztosító nem azt az összeget fogja megtéríteni, amiből a kár helyreállítható, vagy a veszteség pótolható. Ha a már élő lakásbiztosítás időtartama alatt vagyongyarapodás történik, érdemes a meglévő biztosításba az időközben szerzett javakat is belevonni.

Felülbiztosítás – nem jó ötlet a vagyontárgyat az eszmei értékére biztosítani

Előfordulhat olyan is, hogy valaki felülbiztosít egy vagyontárgyat, azaz sokkal nagyobb értékre köt rá biztosítást, mint amennyit az ingóság ér. Ennek nem sok értelme van, ugyanis hiába fizet a szerződő fél magasabb biztosítási díjat, a biztosító csak az általa becsült értékig téríti meg a kárt, ha az bekövetkezik. Tehát hiába van magas eszmei értéke egy dolognak, érdemes a tárgyi értéke közelében biztosítani azt.

Társasházbiztosítás – lehet, hogy a lakás is biztosítva van

Amennyiben valaki egy társasházban elhelyezkedő ingatlanra szeretne biztosítást kötni, célszerű először megérdeklődnie, hogy a társasháznak milyen biztosítása van, az milyen fedezeteket foglal magában. A társasházbiztosítások a legtöbb esetben csupán a közös területekre terjednek ki, azonban előfordulhat olyan társasházbiztosítás is, amelyek a lakásokat is védik. Ez esetben elegendő, ha a saját biztosítást csak az ingóságokra kötik meg.

Szólj hozzá!