Mit jelent, ha egy összeget zárolnak a bankszámlán?

A bankkártyák használata során, vásárlás vagy más pénzügyi tranzakciók alkalmával a számlán megjelenhet a „zárolt összeg” kifejezés. Ez akkor történik meg, amikor a bank vagy a szolgáltató egy bizonyos összeget letilt a számláról ideiglenesen, de valójában nem vonja le azt. Ilyen helyzet előfordulhat például online vásárlás, szállodai szobafoglalás vagy autókölcsönzés esetében. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy miért van szükség erre, és hogy hogyan történik a zárolt összeg feloldása.

A zárolt összeg fogalmának megértéséhez tudni kell, hogy egy bankkártyával történt fizetés esetén nem biztos, hogy a fizetendő összeg rögtön rákerül a kereskedő számlájára, mivel a kártyát sok esetben olyan terminálon húzza le a vevő, amelyet nem a saját számlavezető bankja üzemeltet. Internetes vásárlás és készpénzfelvétel során is zárolásra kerül a felvett összeg.

A zárolás lényege

A zárolás egy átmeneti állapot, nem kell megijedni akkor, ha a banki adatok között zárolt összeg szerepel, ugyanis ez pár nap múlva átváltozik tényleges levonássá.

Bankkártyával történő fizetéskor az üzlet bankja a kártyabirtokos bankja felé igénylést küld, melynek következtében a tranzakció könyvelésre kerül, a kifizetett összeget pedig elutalják a kereskedő részére, a kártyabirtokos bankszámláján zárolt összeg terhére. Ez akár 2-3 munkanapba is beletelhet, de mivel a vevő a szóban forgó összeget már elköltötte, amihez az eladó még nem jutott hozzá, a köztes időszakban zárolt összegként szerepel ez a pénz a vevő kártyáján azért, hogy abból a pénzből, amiből a kártyabirtokos már vásárolt, azaz ami már az eladót illeti, ne tudjon költeni.

Internetes vásárlások alkalmával ugyanez a gyakorlat: bankkártyával történő fizetés esetén a pénzintézet első körben zárolja az összeget, így a vevő akkor sem tud abból költeni, ha azt a kereskedő még nem kapta meg. Továbbá amennyiben a kártyabirtokos nem a saját számlavezető bankjának automatájából vesz fel készpénzt, az adott összeget azonnal megkapja, a banknak azonban idő kell arra, hogy elkönyvelje a pénz felvételét, és erre az időre zárolja az összeget, hogy az még egyszer ne legyen felvehető, illetve elkölthető.

Fizetés teljesítése nélküli zárolás

Előfordulhat az is, hogy valaki úgy lát zárolt összeget a számláján, hogy akkora értékben nem is vásárolt. Ez például autóbérlés során gyakori, amikor egy meglehetősen magas összegű kauciót zárol a kereskedő annak érdekében, hogy egy esetleges káresemény esetén a károk megfizetése biztosítva legyen. A jármű sérülésmentes visszaszolgáltatását követően a számlán a zárolt összeg feloldásra kerül, így újra használható lesz.

Ugyanez a helyzet előfordulhat szállásfoglalás esetén is, amikor a szállásadó biztonsági okokból zárolja a szállásdíjat, vagy csak a szállásfoglalás értékének egy részét. A szállásdíj kiegyenlítését követően a zárolás eltűnik a számláról, illetve abban az esetben is, ha a szállást időben, fizetési kötelezettségtől mentesen lemondja a szállásfoglaló. Egyes szálláshelyek óvadékot is zárolhatnak a szállásdíj mellett, ami arra szolgál, hogy egy esetleges károkozás esetén a kár megtérítése biztosítva legyen a szállásadó felé.

A zárolás időtartama a szolgáltatón múlik, többnyire a jármű leadását, illetve a szálláshely elhagyását követő pár napban feloldásra kerül az összeg, azonban előfordulhat az is, hogy a zárolt pénzösszeghez akár 2-3 hétig sem lehet hozzáférni. A zárolt összeg feloldásának idejét a bankok eltérő mértékben ugyan, de maximálizálják.

Zárolt összeg feloldása

Bankkártyás tranzakció miatti zárolás esetén nincs gond a zárolás feloldásával, mivel az adott pénzösszeget a vásárló már elköltötte, tehát a továbbiakban arra a pénzre már nem is számíthat. Autóbérlés vagy szálláshely foglalása esetén a visszajáró összeg zárolásának feloldásáról azonban jó, ha tud a számlatulajdonos. A zárolás feloldását a kereskedőnek kell elvégeznie, a banknak erre nincs jogosultsága, azonban néhány pénzintézet küld erről értesítést az ügyfeleinek, ha van mobilbankjuk vagy netbankjuk. A zárolás feloldása a számlatörténetben is szerepel, pontosabban az, hogy a szóban forgó összeg zárolás alatt áll-e még, így célszerű mobilalkalmazásban vagy a netbank felületén időről-időre ellenőrizni a számlatörténetet.

Szólj hozzá!