Napjainkban egyre többen kötnek nyugdíjbiztosítást vagy tervezik annak megkötését, mert attól tartanak, hogy a fiatalabb generáció számára az állami nyugdíj már nem lesz elegendő. Minél idősebb korban kerül sor a nyugdíjbiztosítás megkötésére, annál nagyobb összeget kell ugyanakkora megtakarításhoz félretenni, ezért célszerű a nyugdíj-megtakarítást minél hamarabb elkezdeni.
Tekintettel arra, hogy hazánk lakossága egyre csökken, és a csökkenő lakosságszám mellett egyre több munkaképes felnőtt költözik külföldre, nem nehéz kiszámolni, hogy minél fiatalabb valaki, annál kevesebb nyugdíjra számíthat majd a jövőben. Érdemes ezért előre gondolkodni, és a szükséges kiegészítésről időben gondoskodni. Egy megfelelő nyugdíjbiztosítás biztosítja a nyugdíjas évek nyugalmát, emellett több előnnyel is jár.
Pénzügyi biztonság
A nyugdíjbiztosítás első és legfontosabb előnye a pénzügyi biztonság. A nyugdíjcélú megtakarítás összegét egyre növelik a havi befizetések és hozamok. Utóbbi, a kamatos kamat hatásnak köszönhetően, a későbbiek folyamán sokat hozzátesz a pénzhez. Évtizedek alatt akár több millió forint is elérhető már alacsony havi összegű megtakarítással is.
Kiszámítható, kockázat nélküli befektetés
A nyugdíjbiztosítással hosszú távra lehet tervezni, nem kell attól félni, hogy a megtakarított pénz eltűnik, mivel a nyugdíjbiztosítás nem fog megszűnni. A havonta befizetendő összeg tervezhető és a megtakarítás növekedése is megjósolható. Amire figyelni kell, az az inflációkövetés, illetve a havi befizetés teljesítése. Utóbbi megoldható a befizetés automatizálásával is.
Mivel adózott jövedelemből történik a befizetés, nem kell tartani attól, hogy a nyugdíjbiztosítást elveszi az állam, és attól sem kell félni, hogy emelkedik a nyugdíjkorhatár, hiszen a nyugdíjbiztosítás futamideje mindenkor a szerződéskötéskor érvényben lévő nyugdíjkorhatárhoz idomul.
Adókedvezmény
Az időskorra történő megtakarításhoz az állam is hozzájárul évente, a nyugdíjbiztosításra befizetett összegek 20%-ával, de maximum 130 ezer forinttal, ennyit lehet visszaigényelni a befizetett személyi jövedelemadóból. A 130 ezer forintos maximum úgy érhető el, ha a nyugdíjbiztosítási befizetések összege éves szinten eléri a 650 ezer forintot.
Öröklés
A nyugdíjbiztosítás az érintett halálával nem vész el, hiszen örökölhető. Kedvezményezett megjelölésével pedig, amennyiben haláleset történik, a megjelölt kedvezményezett hagyatéki eljárás nélkül, azonnal hozzájut a megtakarításhoz.
Fontosak az apró részletek
Néhány dologra célszerű odafigyelni a nyugdíjbiztosítás elindításakor. Fontos, hogy a havonta befizetendő összeg olyan mértékű legyen, amelynek a befizetése hosszú távon sem okoz majd problémát. A nyugdíjbiztosítások felbontása ugyanis meglehetősen költséges, körülbelül az első három évben pedig az is előfordulhat, hogy – amennyiben a biztosítás visszaváltásra kerül – még a befizetett összeget sem éri el az az összeg, amelyet visszakap a megtakarító. A megszüntetésen kívül más megoldások is léteznek fizetési problémák esetére, például lehet szüneteltetni a befizetést, vagy díjcsökkentést, díjmentesítést kérni.
El kell dönteni továbbá, hogy a nyugdíjbiztosítás hagyományos legyen vagy befektetési egységekhez kötött. A hagyományos nyugdíjbiztosítás kamata alacsonyabb, de biztosabb is, és az ügyfélnek nincs lehetősége beleszólni a befektetésbe. A befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítás azoknak ajánlott, akik tisztában vannak a befektetési alapokkal. Itt a nyereség magasabb, azonban veszteség is keletkezhet, ezért tanácsos a befektetéseket nyomon követni, és amennyiben szükséges, módosítani, amit évi négy alkalommal díjmentesen meg lehet tenni. Érdemes a megtakarított pénzt minél több befektetési alapba helyezni az esetleges veszteségek és a nyereségek kiegyenlítése céljából.