Kedvező áron és gyorsan utalható euró a belföldi átutalás költségével megegyező díjú SEPA utalással. A SEPA (Single Euro Payments Area), azaz az Egységes Euró Fizetési Övezet olcsóbbá és gyorsabbá teszi az Európai Unió területén és azon kívül is az euróban történő fizetéseket. A SEPA utalásnak olyan előnyei vannak, mint az egyszerűbb fizetés, az alacsonyabb díjak és a gyorsabb utalás.
A SEPA az EGT (Európai Gazdasági Térség) területén egységes szabályok és szabványok alkalmazásával biztosítja az euróban történő fizetések fogadását, valamint küldését. Ez a közös európai fizetési eszköztár egyaránt jelöli az átutalási és beszedési fizetési módot, illetve a fizetési kártya használatát is.
A SEPA bevezetése és célja
A SEPA bevezetése 2008-ra tehető, és az uniós tagállamok mellett Svájcban, Norvégiában, Monacóban, Liechtensteinben és Izlandon érhető el a szolgáltatás, melynek célja, hogy kényelmesebbé tegye, valamint leegyszerűsítse a vállalkozások és a fogyasztók számára a fizetéseket, hogy csökkentse az euróban történő, országokon átívelő átutalási időket és a fizetések díjait, illetve, hogy egységes fizetési szabványokat működtessen az Európai Unió területén. Nagy jelentőséggel bír a SEPA tekintetében az a tény, hogy belföldi fizetésnek minősülnek az általa bonyolított pénzügyi tranzakciók.
A SEPA előnyei
SEPA átutalás esetében az utalás megtörténik egy banki munkanapon belül, közvetítői díjak felszámolása nélkül, azaz a küldő és a fogadó fél csak a saját pénzintézetének díját viseli, amely SEPA utalás esetén megegyezik a belföldi átutalás díjával. Teljes mértékben elektronikusan, késedelmi kockázat nélkül intézhető a SEPA beszedés által a kereskedelmi és a fogyasztói számlák kiegyenlítése. A fogyasztó védettséget élvez az esetleges jogosulatlan terhelésekkel szemben, ugyanis mennyiben a beszedett összegre vonatkozóan reklamációja merülne fel, az összeget visszaigényelheti. A bankszámlakivonaton a beszedés teljesítése egyértelműen azonosítható módon kerül feltüntetésre.
SEPA átutalás a gyakorlatban
SEPA átutalás a nemzetközi bankszámlaszám, az IBAN számlaszám birtokában történhet. Az IBAN, azaz a nemzetközi bankszámlaszám kiderítése a világhálón megtalálható IBAN kalkulátor segítségével lehetséges, amely az ügyfél országa, valamint bankszámlaszáma alapján megmutatja, hogy mely IBAN tartozik a számlaszámhoz. Az IBAN szám ismeretében ki lehet választani a SEPA fizetési módot, ezt követően pedig meg lehet adni a tranzakció összegét, illetve az egyéb információkat, amelyek az adott fizetési módhoz szükségesek. SEPA fizetés csak úgy lehetséges, ha a küldő és a fogadó fél pénzintézete is tagja a SEPA-megállapodásnak. Az, hogy mely bankok a résztvevői a megállapodásnak, a saját pénzintézetnél megtudható.
Amennyiben az utalást elektronikusan indítják az Európai Unión belül, legkésőbb a következő munkanapon megérkezik, de jellemzően még aznap, vagyis a megbízás napján teljesül, akár 4 órán belül is. Papíralapú megbízás adásakor az összeg 2 munkanap alatt ér célba.
SEPA átutalás esetén a küldő fél bankja azonosítja a címzett bankot az IBAN szám segítségével. Az átutalást, az azonosítást követően, a STEP (SEPA Clearing System for Euro Payments) vagy a SIPS (SEPA Instant Payment System) rendszer használatával hajtják végre a következő módon.
Miután a fizető pénzintézet megkapja az ügyféltől az átutalási megbízást, ellenőrzi az IBAN számot, majd a STEP vagy a SIPS rendszeren keresztül elindítja az utalást. Miután a címzett pénzintézethez megérkezik az utalás, a bank a címzett számláján jóváírja az összeget.
Euró átutalása azonnal?
A hazánkban már négy éve jól működő azonnali átutalási rendszer napjainkban teljesen magától értetődő. Erre azonban az eurós pénzügyi tranzakciók vonatkozásában még várni kell, ugyanis a hazai pénzintézetek számára a megvalósításra az azonnali euró átutalás küldésére vonatkozóan 2027. június, míg az azonnali euró átutalás fogadására vonatkozóan pedig 2027. január a határidő az uniós rendelet szerint.