Bankkártyás visszaélések – Így óvható meg a bankszámlán tartott pénz

A digitalizáció terjedésével egyre nagyobb teret hódítanak a digitalizált fizetési módok, ezzel együtt azonban a visszaélések száma is nő. A kártyamásolás, az adathalászat, valamint az illetéktelen terhelések csak néhány példa a csalók repertoárjából. Megfelelő óvintézkedésekkel azonban a bankkártyával való visszaélések minimálisra csökkenthetők, és megvédhető a bankszámlán tartott összeg.

A digitális világ legfontosabb pénzügyi eszköze a bankkártya, amely nemcsak itthon, de külföldön is biztosítja a birtokosának a pénzügyi kényelmet. Egy illetéktelen pénzügyi tranzakció azonban anyagi veszteséggel járhat, ezért aki bankkártyát használ, annak nem árt felkészülnie az ilyen nem kívánatos esetekre. Ugyan a pénzintézetek biztonsági rendszerei egyre modernebbek, lényeges, hogy minden kártyabirtokos a megfelelő körültekintéssel járjon el a pénzügyi tranzakciói során, mivel a kártyával való visszaélés nagy összegű károkkal járhat.

A bankkártyát érintő visszaélés tapasztalása esetén létfontosságú a kártya ideiglenes felfüggesztése vagy azonnali letiltása, majd a bankkal történő egyeztetés. Megelőzésképpen fontos a pénzügyi tranzakciók rendszeres ellenőrzése, erős biztonsági beállítások használata, és érdemes megfontolni a virtuális kártya használatát is.

Mikor lehet szükség a bankkártya letiltására?

Amennyiben valaki online csalás áldozata lesz, vagy elhagyja a bankkártyáját, fontos, hogy a kártya letiltása azonnal megtörténjen. A bankkártyák jellemzően 15 ezer forint alatti vásárlások esetén PIN-kód megadása nélküli is használhatók, ezért lényeges az azonnali cselekvés. Ennél nagyobb veszélyt jelenthet az, ha a banki belépési adatok illetéktelen kezekbe kerülnek, ugyanis ezek birtokában teljes körű a hozzáférés az adott bankszámlához.

Mi a különbség a bankkártya letiltása és felfüggesztése között?

Végleges letiltás esetén a bankkártya többet nem használható, így újat kell igényelni, ami azonban költségekkel jár. Amennyiben a kártyabirtokos nem teljesen biztos abban, hogy a kártyáját ellopták vagy elveszett, célszerű első körben felfüggeszteni a bankkártyát. Ez egyfajta ideiglenes zárolás, ami a későbbiek során – például, ha az elveszettnek hitt kártyát megtalálják – feloldható. A végleges letiltás abban az esetben indokolt, és egyben a legjobb megoldás, ha a kártya birtokosa biztos abban, hogy a bankkártyája nem lesz meg. A bankkártya letiltható, illetve felfüggeszthető telefonon, netbankon, valamint mobilapplikáción keresztül is.

Vitatott pénzügyi tranzakciók

Amennyiben a kártyabirtokos olyan terhelést észlel, amelyet nem ő kezdeményezett, ezt a tényt a számlavezető pénzintézet felé azonnal jeleznie kell. A bankok visszakövetik a tranzakciót, és egyes esetekben az összeget visszatéríthetik. A visszatérítéshez szükség lehet a tranzakcióval kapcsolatos dokumentumokra, ezért minden pénzügyi értesítést ajánlott megőrizni.

Mire jó a virtuális bankkártya?

Egyre többen használnak virtuális bankkártyát, pontosan a bankkártyákkal való visszaélések elkerülése érdekében. Virtuális bankkártya használatával az online vásárlások biztonságosabbá tehetők. Ezek a kártyák is a bankszámlához kapcsolódnak, mellette rendelkeznek minden olyan adattal, amelyekkel egy hagyományos bankkártya is rendelkezik. Virtuális bankkártyával kizárólag internetes vásárlások során lehet fizetni.

Megelőzhető-e a bankkártyával való visszaélés?

Néhány alapvető szabály betartásával a visszaélések kockázata a minimálisra csökkenthető. Először is fontos a pénzügyi tranzakciók rendszeres ellenőrzése a számlatörténet legalább hetente egy alkalommal történő átnézésével. Gyanús tétel esetén azonnal fel kell venni a bankkal a kapcsolatot. Alapvető fontosságú továbbá az erős jelszavak és PIN-kódok használata – a születési dátum vagy az egyéb, könnyen kitalálható kódok használata nem javasolt. A kétlépcsős azonosítás extra védelmet nyújt az online történő vásárlások során. Limitek beállításával a kártyabirtokos által megadott értéknél nagyobb összeget nem tudnak illetéktelenek elkölteni. Limit beállítható az internetes vásárlásokra és a napi vásárlásokra, fizetésekre is.

Személyes adatokat nem szabad megadni nyilvános internetkapcsolaton keresztül, és az is lényeges, hogy a bankkártya adatait kizárólag olyan weboldalakkal szabad megosztani, amelyekben a kártya birtokosa megbízik. Itt meg kell említeni az oldal címének ellenőrzését is: ha az oldal nem úgy kezdődik, hogy https://, akkor nem szabad rajta keresztül vásárolni. Jellemzően minden banknál elérhető a push-értesítés szolgáltatás, amely minden olyan tranzakcióra beállítható, ami a bankszámlán, illetve a bankkártyán keresztül történik. Ez egy díjmentes lehetőség arra, hogy a bankszámla tulajdonosa azonnal értesüljön a pénzmozgásokról.

Hogyan lehet új bankkártyát igényelni?

Amennyiben a bankkártya letiltására kerül sor, azt újra aktiválni már nem lehet, újat kell igényelni. A kártyaigénylés általában nem díjmentes. Az igénylés történhet net- vagy mobilbankon keresztül, a telefonos ügyfélszolgálat segítségével vagy a bankfiókban, személyesen. Az elkészült bankkártya átvehető személyesen, de kérhető postai úton is. Az aktiválásához szükséges lehet PIN-kódot beállítani. A postai kézbesítés költséghatékonyabb megoldás lehet, mivel a bankok általában külön díjat számítanak fel személyes átvétel esetén.

Elővigyázatosság és tudatosság – kulcs a pénzügyek biztonságához

A bankkártyás visszaélések elkerülhetők megfelelő elővigyázatossággal és tudatossággal. Fontos, hogy a számlatulajdonos erős jelszavakat használjon, rendszeresen ellenőrizze a pénzügyi tranzakcióit, és odafigyeljen a gyanús jelekre – a csalások kockázatát így jelentős mértékben le tudja csökkenteni. Amennyiben mégis megtörténik a visszaélés, az eseményt késedelem nélkül jelenteni kell a számlavezető bank felé, ugyanis a gyors reagálás a pénz visszaszerzésének záloga lehet. Egy kis odafigyeléssel és kidolgozott védekezési stratégiával a digitális világban is megőrizhető a pénzügyek biztonsága.

Szólj hozzá!