A Széchenyi Pihenőkártya mára a béren kívüli juttatások egyik legnépszerűbb formája lett. Sokan nem tudják, hogy SZÉP-kártyával nem csak étteremben és szálláshelyen lehet fizetni. De akkor hol és mire használható még fel a SZÉP-kártya?
Napjainkra 144 ezerre nőtt a SZÉP-kártya elfogadóhelyek száma, és ez a növekedés folyamatos. A családok a legtöbbször étkezésre, illetve nyaralásra fordítják a kártyán lévő összeget, de vannak olyanok is, akik sportruházatot, sporteszközöket vagy például szemüveget vásárolnak belőle. A SZÉP-kártyákon azonban, ennek ellenére, igen sok pénz marad.
A kártya tulajdonosának egy év áll rendelkezésére a kártyán lévő összeg felhasználására, ami azt jelenti, hogy szeptember 20-ig vagy március 20-ig le kell vásárolni, a feltöltés idejétől függően. Amennyiben ez nem történik meg, a fel nem használt összegekre a szolgáltató 15%-os, egyszeri díjat számol fel. Ez a szabályozás 2022. október 15-én lépett életbe, azonban egy ennél újabb szabály kimondja, hogy ha 2024. március 20. előtt utalta a juttatást a munkáltató, akkor az összeget egy éven belül, azaz 2025. március 20-ig fel kell használni, azonban, ha az utalás ennél később történt, akkor 2025. szeptember 20-ig költhető el a kártyán lévő összeg díjmentesen. A SZÉP-kártya elfogadóhelyek listája megtalálható az OTP Bank, a K&H Bank és az MBH Bank weboldalán.
Mi fizethető SZÉP-kártyával az étkezésen és a szállásdíjon kívül?
Az üzletek, illetve a szolgáltatók a weboldalukon és az üzleteikben – többnyire az ajtóra helyezett matricával – jelzik a SZÉP-kártyás vásárlás lehetőségét. Ebből a szempontból nem mindegy, hogy a vásárló mely bank által kibocsátott SZÉP-kártyával rendelkezik, mivel három pénzintézet, az OTP Bank, a K&H Bank és az MBH Bank forgalmaz SZÉP-kártyákat, azonban az elfogadóhelyeknek jellemzően egy, esetleg két pénzintézettel van szerződésük. A munkáltató saját döntése, hogy a három bank közül melyikkel szerződik le.
A SZÉP-kártya elsődleges célja a magyarországi turizmus támogatása, ebből adódóan szálláshelyeken és éttermekben lehet vele fizetni. Azonban fontos tudni, hogy a kártyát gyakran elfogadják színházakban, múzeumokban és állatkertben, valamint akár még koncertjegy is vásárolható vele.
Az egészségmegőrzés, a rekreáció, a sportolás és a szabadidős tevékenységek támogatása szintén célja a SZÉP-kártyának, ezért például számos strandon lehet vele fizetni, ahogy egyes bobpályákon és horgászboltokban, vagy gyermektáborokban és játszóházakban is, valamint akár lovaglás vagy sziklamászás is finanszírozható SZÉP-kártyáról. Szintén számos SZÉP-kártya elfogadóhely kerül ki az optikák, a sportközpontok és a masszázsszalonok közül, de akár arc- és testkezelések is fizethetők a kártyával.
SZÉP-kártyával nemcsak élelmiszert és szolgáltatást lehet vásárolni, hanem rekreációs vagy szabadidős tevékenységekhez kapcsolódó termékeket is, például táplálékkiegészítőket, kerékpárokat és kerékpár felszereléseket, ruhaneműt, de még bútorbolt is szerepel az elfogadóhelyek között.